Puro Nasıl İçilmelidir?

Puro Nasıl İçilmelidir?

Puro içmek aslında kolay fakat zaman ve ortam gerektiren bir zevktir. İçtiğiniz puronun boyutlarına göre 20 dakika ile saatler sürebilecek zamana ihtiyacınız olabileceğini sakın unutmayın. Diğer yazılarımızdaki süreçleri tamamlayıp puronuzu içime hazır hale getirdikten sonra puronuzu yakmanız ile birlikte puro zevki yaşayacağınız dakikalar başlamış demektir.
Öncelikle bilmeniz gereken şey puronun sigara gibi içimize çekilmediğidir. Puro dumanını çekim yaptıktan sonra 3-10 saniye  ağzımızda bekletip aromasının tadına bakmak ve daha sonrasında dışarı üflememiz gerekmektedir. Puronun nikotin miktarı sigaraya göre çok daha yüksektir ve sigara gibi içe çekilmesi ileriki zamanlarda istenmeyen sağlık sorunlarına hatta nikotin zehirlenmesine yol açabilir. Sonuç olarak puro dumanını ne olursa olsun içimize çekmememiz gerekmektedir. Bununla birlikte eğer bir puro keyfini tam manası ile yaşamak istiyorsanız puro içmeden önce sucuk, yumurta vb. yemekleri tüketmeyin. Mümkün olduğunca az yağlı ve kokusuz yemekleri yiyip ağzınızı iyice temizledikten sonra puro içmeye başlayın. Ortamın puro içmeye uygun ve puro içimi sırasında bir işiniz çıkmayacağından emin olun. İçtiğiniz puronun aroması ile karıştırmak için isterseniz bir viski veya kahve sizin için puro içimini daha zevkli bir hale getirebilir. Burada seçilecek içecek tamamen puronun aromasına ve kişinin zevkine bağlı olarak değişebilmektedir.
Puronuzu içerken dakika da ortalama 2 çekim yapmak doğrusu olarak görünmektedir. Bunun sebebi puronun doğru ve orantılı yanmasını sağlayarak doğru aromayı yakalamak olarak yorumlanır. Eğer çok sık çekim yaparsanız puronuzun dumanı çok ısınır ve orantısız yanmaya başlar. Ayrıca hızlı yanma ile birlikte puronuzdan alacağınız aroma çok ciddi miktarda düşer. Bu yüzden ortalama 30 saniyede bir çekim yapmak doğru ve güzel bir puro içimine yardımcı olacaktır. Tabi bunu saat tutarak değil tamamen zamanla ve tecrübe ile alışkanlık haline getireceksiniz.
Puro külünün puronun ucunda durması puronuzu közleyerek daha sağlıklı ve stabil bir sıcaklıkta yanmasını sağlar. Puro külü sigara gibi küllüğe sürekli boşaltılmaz. Mümkün olan en uzun süre beklenir ve üstünüze düşmeye yakın küllüğe boşaltılması gerekir. Puro’nun külü ucunda durduğu sürece sizin purodan alacağınız zevki arttıracaktır. Kaliteli purolarda puro külü boyutu oldukça uzayabilir ve kül tablasına blok halinde düşebilir. Üzerine bastırdığınızda da bir kurabiye gibi dagıldığını görebilirsiniz. Burada ki kalite veya kül uzamasının sebebi puro yapraklarının tek yaprak şeklinde ve olması gerektiği kadar sıkı ve yoğun sarılmasından kaynaklıdır. Tabiki başlangıçta bunu denerken üstünüze, masaya, bilgisayarınıza veya arkadaşınızın üzerine bir kül bloğu dökmeniz muhtemel fakat zamanla içtiğiniz puro veya puroların küllerini ne zaman dökmeniz gerektiğini tecrübe ederek öğreniyor olacaksınız.
Purolarınız içim sırasında bazen kendi kendine sönebilir. Bu yeni başlayan bir puroseven için oluşabilecek normal bir durumdur. Burada yapmanız gereken puronun ucundaki külü tamamen temizleyip puronuzu tekrar yakmanız şeklinde olacaktır. Bu süre 2 saate kadar beklemiş bir puro için geçerlidir. Çok daha uun süre beklemiş bu puro içecekseniz eğer ”yarım içilmiş puronuzu nasıl içebilirsiniz” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Puronuzu yakarken dikkat etmeniz gereken yegane şey puronun ucunun aynı anda eşit bir şekilde yanması olacaktır. Bu şekilde yanmayan bir puronun aromasını tam olarak alamayacağınızı tekrar hatırlatmak isterim.
Son olarak puronuz bitmesine yakın artık söndürmeniz gerecektir. Sakın puronuzu sigara gibi kül tablasına bastırmayın. Puronun yanan kısmı aşağı gelecek şekilde kül tablasına veya yatay bir şekilde puro küllüğüne bırakın. Çekim yapılmayan puro bir süre sonra kendi kendine sönecek ve temizlenmeye hazır olacaktır.