Ahşap Humidorlar Nem Kaybeder Mi

Ahşap Humidorlar Nem Kaybeder Mi

 
 
Ahşap humidorlarınız düzgün bakım yapıldığı sürece ömür boyu nem oranını korur. Soğutuculardan, şarap dolaplarından ve bunun gibi diğer kutulardan yapılan humidorlar düzgün bir hava sirkülasyonuna sahip değildir. Bu tarz kutuların düzenli olarak açılıp havalandırılmaları gerekmektedir. Eğer havalandırılmazlar ise küf oluşumu kutunuza ve purolarınıza zarar verebilir. İspanyol sedir ağacından yapılmış bir humidor ise az oranda olmasına rağmen bir hava sirkülasyonu sağladığı için purolarınıza en uzun ömrü sağlayacaktır. Nem kaybını önlemek için birkaç ufak ipucu verebiliriz.
⦁ Her yıl özellikle kış ayı başlangıçlarında humidorunuzu sezonlayınız. (Humidor sezonlama BKZ)
⦁ Humidorunuzu mümkün olduğunca dolu tutun. Böylece mükemmel nem oranına ulaşmış purolarınızda humidorunuzun nem oranının sabit kalmasına yardımcı olacaktır.
⦁ Altı ayda bir nem ölçerinizi kalibre ederek doğruluğunu kontrol edin (BKZ nem ölçer kalibrasyonu)
⦁ Nem ölçerinizde Distile su veya aktivatör kullanın. Musluk suyu veya içme suyu küf oranını arttıracaktır.
⦁ Geleneksel köpük nemlendirici kullanıyorsanız altı ayda bir yenisi ile değiştirin. Eğer jel veya boveda tarzı bir nemlendirici kullanıyorsanız son kullanma tarihlerinden önce mutlaka değiştiriniz.
Tekrar söylemek gerekir ise İspanyol sedir ağacından yapılmış bir humidoru düzgün bakımı yapıldığı sürece ömür boyu kullanabilirsiniz. Daha öncede hatırlattığımız üzere İspanyol sedir ağacı bir sedir ağacı değildir. Sadece isim benzerliğidir. Maun ağacı ile aynı soydan gelen ve ülkemizde yetişmeyen bir ağ
açtır. Bu ağaçtan farklı bir ağaç ile yapılan ve puro kutusu olmaya uygun olmayan diğer ağaçlardan yapılan humidorların puronuza zarar verebileceğini yada kalitesini etkileyebileceğini sakın unutmayın.