Fazla Nemlendirilmiş Purolar

Fazla Nemlendirilmiş Purolar

Fazla nemlendirilmiş puro = puroseven için büyük kabus. Bazen ne kadar uğraşırsanız uğraşın, humidorunuzda fazla nem oluşmasını engelleyemeyebilirsiniz. Purolar ortalama %70 nemde içilmelidir. Eğer nemölçer %75 in üzerine çıkıyor ise purolarınız fazla nemleniyor demektir. Ayrıca gergin marka bandı veya puronuzun ucunun ayrılması da fazla nem olduğunu gösterir. Bunun sonucu olarak puronuzun üzerinde pamukçuklanma (Küf oluşumu) gözlenir. Bu durumun çözümü purolarınızı nemlendirilmemiş bir başka humidora aktarmaktır. En iyi tercih seyahat humidorudur.
Nemli olmayan seyahat humidorunuzun içerisine yerleştirdiğiniz purolarınızın fazla nemi humidorunuza geçeceğinden ve bu işlem kademeli olacağından dolayı başarı oranınız çok daha yüksek olacaktır. Ayrıca seyahat humidorunuzun göreceli olarak küçük olmasından dolayı daha kontrollü bir ortamda bu işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.


Yanlış Humidor Seçimi
Şarap dolabı veya kilitli kutudan dönüştürülmüş humidor kullanıcıları bu tarz fazla nemlenme ve küf problemi ile daha çok karşılaşır. Bunun en büyük sebebi, bu tarz dolapların hava geçirmez olmalarından dolayı içerde nem alışverişi olmaması ve küf oluşumuna sebep vermeleridir. Sonuç olarak isminden de anlaşılacağı üzere, şarap saklamak için yapılmış dolaplardır. Gerçek bir İspanyol sedir ağacı humidorlar belli bir oranda nefes alma becerisine sahip olduklarından dolayı küf problemi ile karşılaşma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır.