Humidor Kurulumu

Humidor Kurulumu

Puro kutusu hazırlama, diğer işlevi ile humidor sezonlama işlevi oldukça basit ancak biraz sabır gerektiren bir işlemdir. Humidor satın aldığınızda ilk yapmak istediğiniz şey humidor satın almak ve purolarınızı içerisine koymaktır. Fakat aslında humidor yani puro kutusu satın almalı ve purolarınızı sonrasında satın almalısınız. Fakat bir çok puroseven humidor kullanma gerekliliğini purolarını satın aldıktan sonra öğrendiğinden dolayı bu işlem biraz sabır gerektirmektedir. Şimdi isterseniz bu süreci biraz detaylı bir şekilde amlatmaya çalışalım.
 
Bir puro kutusu aldığınızda purolarınızı ideal nem seviyesinde tutmak için kulllanmayaya başlamadan önce humidor kurulumu yada puro kutusu sezonlama işlemi dediğimiz işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler ise;
 
Öncelikle bir saf su satın alın. İçme suyu yada arıtılmış su bu işlem için uygun değildir. Çünkü bu tarz sular bakteri içerir ve bu bakteriler purolarınıza zarar verir. Eczanelerden kolaylıkla saf su bulabilir ve humidor sezonlama işlemi için kullanabilirsiniz. Saf su ile yine temiz bir bezi ıslatarak humidorun iç ahşap yüzeyini tamamen silmemiz gerekmekte. Buradaki işlem temizlik değil humiorun ispanyol sedir ağacı iç yüzeyini neme doyurmaktır. Bu işlemi yaparken bezi iyice ıslatıyoruz fakat bez ile humidorun içerisini nemlendirirken su damlacıkları olmayacak şekilde siliyoruz. Çünkü su damlacıkları yada su birikintileri humidor içerisinde kalır ise puro kutunuza zarar verebilir. Humidorun iç kısmını güzel bir şekilde nemlendirdikten sonra bir kaseye yine saf su koyuyoruz ve humidorun içerisine bırakıp humidorumuzu kapatıyoruz. Ortalama 5-6 gün boyunca saf su kase ile birlikte humidorun içerisinde kalıyor. Bu silme işlemini 5-6 günlük süre içerisinde bir kaç kez tekarlayabilirsiniz. Tekrarlamasınızda olur. 6. günün sonunda kase ile saf suyu puro kutusunun içerisinden çıkartıyorsunuz ve nemlendiriciniz ile birlikte purolarınızı humidor içerisine koyarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
 
Bu süreç içerisinde bu işlemleri yapmamızın amacı kuru olan humidor iç yüzeyini neme doyurarak purolarımızın hızlı bir şekilde ideal nem seviyesine ulaşıp saklanmasını sağlamak. Unutmayın ki purolar için ideal nem seviyesi %65 ile %75 arasındaki nem seviyesidir ve sizin için en ideal olanı ise içerken en çok zevk aldığınız nem değeridir. Herkesin kendine göre bir fikri olabilir ama siz kendi nem seviyenizi bu aralıkta kendiniz belirleyin.
 
Humidor satın aldığınız da nem ölçer kalibrasyonuna bakmayı ve ayarlanabiliyor ise ayarlamayı unutmayın. Bunun için nem ölçer kalibrasyonu yazımızı okuyabilirsiniz.