İspanyol Sedir Ağacı

İspanyol Sedir Ağacı

İspanyol sedir ağacı veya diğer adıyla “Cedrela odorata”  Orta ve Güney Amerika’ya özgü olan bir ağaç türüdür. İspanyol sedir ağacı büyük ve tropikal bir ağaçtır. 40 – 50 m’ye kadar büyüyebilir. Kereste olarak çok değerlidir ve dünyanın en önemli ticari kereste türlerinden biridir. Deniz seviyesinden yaklaşık 1200 m. yüksekte yetişir. Bu ağacın doğal olarak yetiştiği ülkeler Arjantin, Barbados, Belize, Brezilya, Bolivya Kolombiya, Kosta Rica, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Guetamala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaika, Meksika, Nikaragua, Panama, Peru, Surinam ve Venezuella’dır. Ayrıca İspanyol sedir ağacı Güney Afrika’da çiftliklerde de üretilmektedir.
 
Gerçek puro kutuları İspanyol sedir ağacından üretilmektedir. Bunun birçok sebebi mevcuttur. İspanyol sedir ağacının kendine has bir kokusu vardır. Bu koku, puroların aromalarına tat katarak tadını ve içimini güzelleştirir. Kendine has kokusu ile birlikte, İspanyol sedir ağacı içerisinde bulunan ve sadece bu ağaca özgü yağlar sayesinde puronuz, böceklenmelerden, mantar oluşumundan ve rutubete bağlı küflenmelerden korunur. İspanyol sedir ağacı, bir puronun bulunduğu ortamdaki nemi olması gerektiği değerlere getirir ve bunu yine kendine has “nem alıp verme” özelliği ile sağlar. Daha ilginç olanı ise bu ağacın ani sıcaklık farklılıklarından hemen etkilenmemesidir. İspanyol sedir ağacı ile yapılan bir humidor içerisindeki sıcaklık, ani olarak değil kademeli olarak artar ya da azalır.
 
İspanyol sedirinin sınırlı bir üretimi olduğundan dolayı ithalatı kısıtlı ve çeşitli prosedürler içermektedir. Afrika menşeili İspanyol sedir ağaçlarının kokusunun biraz daha tatlı olduğu söylenmektedir. Amerika’da yetişen İspanyol sedir ağaçlarının ise daha kaliteli olduğu söylenir ve bu ağaçla yapılan humidorların bu anlamda daha kaliteli olduğu bilinmektedir.


Nerede Yetişir
İspanyol sediri ülkemizde yetişmemektedir, tropik iklim kuşağında Orta ve Güney Amerika ülkelerinde yetişmektedir. İsminde geçtiği gibi İspanya’da yetişen bir ağaç olmadığı gibi ülkemizde yetişen sedir ağaçları ile de hiç bir ilgisi yoktur. Bu sadece isim benzerliğidir. İspanyol sedir ağacı maun ağacı ile aynı familyadan gelen ve kendine has bir ağaç türüdür. Humidor yapımında kullanılan ve ülkemizde satılan hiç bir sedir ağacının İspanyol sedir ağacı ile bir benzerliği bulunmamaktadır. Sedir ağacından yapılan bu humidorları kullanan puroseven tüketiciler maalesef sürekli nem, sıcaklık, aroma, böcek ve küf gibi sıkıntılar ile uğraşmaktadır.