Neden Humidor Kullanmalıyım?

Neden Humidor Kullanmalıyım?

Humidor Kullanımı;
Puro bir çok puroseven için tütün içmekten çok bir tür hayat görüşü ve kültür haline gelmiştir. Ülkemizde malesef her ne kadar bilinçsiz içiliyor olsa da bu işe gönül vermiş ve puro içmeyi hayatının parçası haline getirmiş bir çok puroseven puro ile ilgili detayları bilmektedir. Bu yazımızda size neden eğer puro içiyorsanız iyi bir humidor kullanmanız gerektiğini anlatmaya çalışıyor olacağız.
Bildiğiniz gibi humidorlar puroların saklanması için özel olarak dizayn edilmiş kutulardır. Bu kutular sadace puroyu saklamaya değil beraberinde puroya bir çok özellik katmaktadırlar. İspanyol sedir ağacından yapılmış bir humidorun puronuzun uzun yıllar sağlıklı ve hiç bir problem yaşamadan saklamnızı sağlar. Nem ve hava alışverişi sayesinde puronuzun ilk günkü gibi kalmasını sağlar. Puronuzun aromasının tam olarak oturmasını ve İspanyol sedir ağacının aromasını alarak tadının daha da aromatik bir hale gelmesine fayda sağlar. Ağacın özünün özelliği sayesinde purolarınızın böceklenmesini önler. Doğru ve stabil bir ortam oluşturduğundan dolayı puronuzun hep sabit oranlarda uzun sürece boyunca saklanmasına olanak sağlar. 

 

Farklı bir malzemeden yapılmış ve humidor adı altında satılan kutular ile bunları gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Örnek vermek gerekir ise sedir humidor, italyan sediri humidor, ahşap humidor, şarap dolapları, kapalı kutular, hava almayan plastik kutular vb. ürünler puronun doğası ve ihtiyaçlarını kesinlikle karşılamamakta ve humidorlar da sıkça görünen küf, mantar, böceklenme, fazla nemlenme, kuruma vb. faktörlere sebep olmaktadır. Eğer böyle bir humidor kullanıyorsanız çok uğraşarak bir çok kötü faktörü belki engelleyebilirsiniz fakat İspanyol Sedir Ağacının aromatik kokusu ve stabil ortamını yakalamanız imkansız. Ayrıca purolarınızı yıllandırmanız da neredeyse imkansız bir hal alacaktır.


Bütün bahsettiğimiz sebepleri toplayacak olursak ortaya şu sonuç çıkmaktadır. Eğer puro işine gönül vermişseniz bu işte para verirken gözünüzü kapatmanız gereken 2 şey mevcuttur. Birincisi İspanyol Sedir Ağacından yapılmış kaliteli bir humidor almalı ve ikincisi de içerisine maddi durumunuz el verdiğince kaliteli ve güzel purolar ile doldurmanızdır. Bu iki öğe dışında kalan diğer bütün puro malzemeleri aslında biraz da sizin zevkinize ve ihtiyacınıza göre şekillenmektedir (kesici, delici, çakmak vb.).  
Eğer tabiki çok seyahat eden birisiyseniz iyi bir travel humidor edinme gerekliliğini de unutmamanız gerekmektedir.