Puro Kutusu

Puro Kutusu

Puro kutusu ya da bilinen adıyla humidor, sigara, pipo tütünü ve puroların ortamın neminden zarar görmemeleri için özel olarak dizayn edilmiştir. Humidorlar nem oranını dengeleyebilmek için özellikle İspanyol sedir ağacından yapılmaktadırlar. Bilinmesi gereken en önemli konu, İspanyol sedir ağacı, isminde geçen İspanya’da yetişmemektedir ve ülkemizde yetişen sedir ağacı ile alakası yoktur. İspanyol sedir ağacı bir terimdir ve bu ağaç Güney Amerika’da yetişen maun ağacı ile aynı soydan gelen tropikal bir ağaçtır.
Humidorlar sadece tütünü değil her türlü ürünü aynı şekilde korumak için kullanılabilir. Ortamdaki nemi göstermek için kullanılan higrometreler ise humidorların olmazsa olmazıdır. Humidor alınır iken en çok dikkat edilmesi gereken şey ağacının ispanyol sedir ağacından olması ve izolasyonunun tam ve eksiksiz olmasıdır. Bunun dışında edinilmiş bir humidor asla purolarınıza aynı aromayı katmayacak, doğru nem, sıcaklıkta tutmayacak ve purolarınızı dış etmenlerden (böcek,küf vb.) korumayacaktır. Bunun başlıca sebepleri İspanyol sedir ağacının kokusu ve yağları sayesinde böcekleri uzak tutması ve böcek oluşumunu engellemesi, yapısı sayesinde ani sıcaklık değişimlerini önlemesi ve nem alıp verme özelliği ile humidorun içerisindeki nem seviyesini sabit tutması olarak sıralanabilir.
Humidorların üç tipi vardır;

Kişisel Humidor:  Ev ve ofiste kişisel depolama, özel puro saklama için kullanılan humidorlardır, 20 – 200 kadar puro saklanabilir. Bu humidorlar genelde ev veya iş yerlerinde masa üzerinde durması için dizayn edilmiş ürünlerdir. Resimdeki humidoru incelediğinizde kapak ile gövde arası bir geçme kilit sistemi olmadığını görüyorsunuz. Bu tarz humidorlar açıkçası purolarınızı korumak için doğru bir seçenek olmayabilir. Kapak ile gövde arası orijinal geçme kilit sistemi olan humidorları kullanmak purolarınız için daha sağlıklı olacaktır.
 
 
 
Seyahat Tipi Humidor : Portatiftir, 2 – 75 puro taşınabilir. Seyahat tipi humidorlar da dünyanın en önde gelen iki markası bulunmaktadır ve bunlar aynı fabrikada üretilmektedir. Cigar Caddy ve xikar travel humidorlar gerçekten verilen paranın hakkını vermekte ve purolarınızı oldukça sağlıklı bir şekilde saklayabilmektedirler.
 
 
Kabin Tipi Humidor : Genellikle evde ya da işyerinde kullanılmak için dizayn edilmiştir, 300 – 5000 puro saklanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey binlerce puronuzu koyacağınız humidorun gerçekten orijinal ve ithal bir ürün olmasıdır. Çünkü Onbinlerce tl harcayarak edinmiş olduğunuz purolarınızın saklama işini şansa bırakmak istemezsiniz. Bu standartları sağlayan bir humidor ülkemizde maalesef yaygın olarak satılmamaktadır. Bazı marangozların bu işi yapmaya çalıştığını duymak ile beraber bu puroseven dostların daha sonrasında bir çok problemi de beraberinde yaşadığını belirtmek isterim.