Puro Yaprağı ve Anatomisi

Puro Yaprağı ve Anatomisi

Tütün Yaprağının Anatomisi
Güzel bir puroyu içmekten herkes zevk almaktadır. Fakat bu puronun nasıl oluştuğu veya tütün yaprağının özellikleri ile ilgili kimse bir fikre sahip değildir. Bundaki en büyük etkenlerden birisi puro kullanıcılarının tütün tarlaları ile bir alakalarının olmamasıdır. Tütün bitkisi ortalama olarak altı-yedi çift yapraktan oluşur. Bu yapraklar çift olarak toplanır. Bu çiftler bitkinin yukarısından aşağı doğru şu isimlerle anılmaktadır  Coronas, Centro Gordo, Centro Fino, Centro Ligero, Uno y Medio and Libre de Pie. Bu çifler daha sonra dört tip yaprak olarak kategorize edilir. Bu kategoriler Ligero, Seco, Capote and Volado dur. Aşağıda sırası ile bu üç yaprağın görsellerini Volado , seco, ligero olacak şekilde görebilirsiniz.
 
Ligero yapraklar tütün bitkisinin en tepesinde olup en yoğun ve lezzetli yapraklardır. Bunun en büyük sebebi güneş ışığına direk maruz kalmalarıdır. Ligero puronun aromasında en önemli rolü oynar. Kalın yapısı yüzünden puronun merkezinde kullanılır. Böylece çevresindeki diğer katmanlar ligeronun daha orantılı yanmasını sağlar.


Capote yapraklar puronun birleştirici yapraklarıdır. Birleştirici yapraklar puronun merkezindeki aromatik yaprakları bir arada tutmaya ve puroya şeklini vermeye yarar. Capote yapraklar volado yaprakların hemen üzerinde yer alır. Seco ve Volado yapraklar puronun dış kısımlarını oluşturur. Tütün bitkisinin alt kısımlarına gittikçe yapraklardaki aromanın etkisi azılır.Tütün bitkisinin ortasında yer alan Seco yapraklar tütün bitkisinin en üstünde yer alan  ligero yaprakların üzerine sarılır, seco yapraklar puroya hafif içimini veren yapraklardır. Ne kadar çok seco yaprağı kullınılır ise puronun içimi o kadar hafif olmaktadır. Seco yapraklarının üzerine de tütün bitkisinin en alt kısmında yer alan Volado yaprakları sarılır. Volado yapraklar aroma anlamında puroya hiçbir katkı sağlamaz. Volado yapraklar en verimli yanma özelliğine sahip yapraklar olduğundan puronun en dış katmanında olup puronun verimli ve sağlıklı bir şekilde yanmasını sağlar.
Puronun en üst kısmında ise sarıcı yapraklar bulunmaktadır. Bunların tütün bitkisi özeldir. Sadece sarıcı yaprak üretirler ve bunlarda yaprak çiftleri halinde toplanır. Aslında puro içerken puronuza baktığınızda hangi yaprağın nerede ve nasıl eklendiğini side çıplak gözle görebilir ve içtiğiniz puronun özelliklerini kendi başınıza değerlendirebilirsiniz.